Bitcoin ve Kripto Para Terimleri Sözlüğü

1,366

Bitcoin : Sembolü ฿ olan, kısaca BTC denilen sanal para birimidir.

Block Chain : Blok zinciri kronolojik sırada tüm Bitcoin işlemlerinin halka açılmasıdır. Blok zinciri bütün Bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılır. Bitcoin adreslerinin bakiyesini kontrol etmek ve fazla harcamayı önlemek için kullanılır.

Cryptocurrency : Kripto para birimine denir, kriptoğrafiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital veridir.

Mining : Bilgisayar donanımını kullanılarak, şifrelenmiş sorunları çözerek, yeni Bitcoinler ya da altçoinler üretme eylemine denir.

Wallet : Bitcoinleri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana verilen isimdir. Cüzdan blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan bitçoinlerinizi harcamaya yarayan gizli anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve gerektiği zaman ödeme yapmanızı sağlar.

Address : Bitcoin ağı içerisinde ödeme yapmak ve almak için kullanılan Alfanumerik karakterlere verilen isimdir. QR kod olarak kullanılabilir. Bitcoin’le size ödeme yapılması için vermeniz gereken bilgidir.

Altçoin : Bitcoin’e alternatif olarak sunulan diğer kripto para birimleri için kullanılan toplu isimdir. Litecoin, Featherçoin ve PPçoin; bunların hepsi altçoin olarak adlandırılır.

Exchange: Bitcoin ve alternatif coinleri alıp sattığınız platformlarda (wallet, cüzdan) paranızı exchance sitelerde ticaret için kullanmayacaksanız elektronik cüzdana aktarabilirsiniz.

Attack %51 : Kripto para madenciliğinde herhangi bir ağda üretim yapan madencinin üretim gücünün yarısından fazlasını yapar hale gelmesidir. %51 güç miktarı teorik olarak ağda otorite sahibi olur. Ağ üzerindeki tüm madencilerin bu gücü elinde bulundurana güvendiği var sayılır. Bu gücü elinde tutan aşağıdaki işlemleri yönetebilir.
Başkası ile çakışan bir işlemi sistemden çıkartma,
Başka bir madencinin işleminin doğrulanmasını durdurma,
Üretilen Kripto Parayı birden çok harcama,
Diğer madencileri geçerli blokları çıkarmaktan alıkoyma.

+

Leave A Reply

Your email address will not be published.