Dolarda Yükseliş Sürecek

1,146

Dolarda Yükseliş Sürecek mi? Dolar/Turk lirasi

Avrupa’dan açıklanan tüketici güven endeksinin beklentilerin üzerinde gelmiş olması Euro’nun güçlü Dolar karşısında dengeli ve dirençli kalmasını sağladı. Öte yanda Fed’in faiz artırımı yapacak olması artık neredeyse kesinleşmişken Dolar’daki değer artışının yavaşlaması ilerleyen günlerde Euro’nun göreceli olarak yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle paritenin düşüşleri bugün ve yarın alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Aralık ayında Fed’in faiz artırım ihtimallerinin ise %90.6’ya ulaştığını görüyoruz ve haftaya zaten güçlü başlangıç yapan Dolar dün perakende satışlarda yaşanan iyileşme ile birlikte gücüne güç katmış durumda. Bu sene oy kullanım hakkı olan-olmayan FOMC üyelerinden de arka arkaya gelen şahin tondaki açıklamalar artık geçtiğimiz yıl olduğu gibi Aralık ayında 25 baz puanlık faiz artışını ciddi şekilde masaya koydu ve yarın Yellen’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Bu haftanın geri kalanında ABD’den TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak ve enflasyonda yükseliş yaşanması faiz artırımlarından önce enflasyonda daha fazla iyileşme görmek isteyen FOMC üyelerini de cesaretlendirebilir. Yurtiçindeki olmusuz gelişmelerin de sürmesiyle önümüzdeki dönemde Dolar/TL yeni rekorlara gebe kalmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.