RSS BBCTurkce.com | Ekonomi

 • Air France Transavia'yı büyütme projesini askıya aldı mı? September 24, 2014
  Air France havayolları, bütçeye uygun fiyatla seyahat olanağı sağlayan Transavia'yı genişletme planlarından vazgeçildiği haberlerini yalanladı. Air France pilotları Transavia anlaşmazlığı nedeniyle 10 gündür grevde.
  BBC Turkish
 • ABD: Arap Bankası Hamas mağdurlarına tazminat ödemeli September 23, 2014
  New York'ta bir mahkeme, Ürdün merkezli Arap Bankası'nın Hamas örgütüne maddi yardım sağladığı hükmüne vardı. Bankanın Hamas saldırıları mağdurlarına tazminat ödemesi isteniyor.
  BBC Turkish
 • Air France'ın grevdeki pilotları anlaşmaya yanaşmadı September 22, 2014
  Air France'da çalışan pilotlar, greve yol açan anlaşmazlığı çözmek amacıyla sunulan öneriyi reddetti. Grev, Air France'a günde 15 milyon euroya mal oluyor.
  BBC Turkish
 • Alibaba halka arz rekoru kırdı September 22, 2014
  Asya'nın en büyük alışveriş sitesi, Çin şirketi Ali Baba, 25 milyar dolarla halka arz rekoru kırdı. Alibaba'nın değerinin Facebook, Amazon ve eBay gibi devleri geride bırakarak 223 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.
  BBC Turkish
 • Rockefeller vakfı 'temiz yatırıma' yöneliyor September 22, 2014
  Petrolden muazzam bir servet kurmuş olan John D. Rockefeller'ın torunları, fosil yakıtlarıyla ilişkili mali yatırımlarının tümünü temiz ve yenilenebilir enerji sektörüne kaydırma kararı aldı.
  BBC Turkish
 • Alibaba dev halka arz sonrası Wall Street'i salladı September 19, 2014
  Asya'nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, New York borsasındaki halka arzda 21,8 milyar dolar gelir elde ettikten sonra ilk işlem gününde de hızla yükseldi. Hisse fiyatı açılışta 68 dolardan 92,70 dolara fırladı.
  BBC Turkish
 • Halka açılan Alibaba'nın piyasa değeri 168 milyar dolar September 19, 2014
  Asya'nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, bugün New York borsasında halka arzını gerçekleştiriyor. Şirketin piyasa değeri Boeing ve Walt Disney gibi devleri geride bırakacak kadar büyük.
  BBC Turkish
 • Çin'den GlaxoSmithKline'a 490 milyon dolar rüşvet cezası September 19, 2014
  Çin yönetimi, rüşvet almaktan suçlu bulunan İngiliz ilaç firması GlaxoSmithKline'ı 490 milyon dolar para cezasına çarptırdı. GSK, ürünlerine daha geniş piyasa yaratmak için doktor ve hastanelere rüşvet dağıtmakla suçlanmıştı.
  BBC Turkish
 • Çin ile Hindistan arasında önemli anlaşmalar imzalandı September 18, 2014
  Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Yeni Delhi ziyareti sırasında Hindistan ile 12 önemli anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmalardan biri, Çin'in gelecek 5 yıl içinde Hindistan'ın altyapısı için 20 milyar dolarlık yatırım yapmasını öngörüyor.
  BBC Turkish
 • Dünya Bankası: Ebola salgını Batı Afrika ekonomileri mahvedebilir September 17, 2014
  Dünya Bankası Batı Afrika'daki Ebola salgınının Gine, Liberya ve Sierra Leone ekonomilerinde felakete yol açabileceğini; virüsün ekonomik etkilerinin zaten kırılgan durumdaki bu ülkelerde 8 kat artabileceğini açıkladı.
  BBC Turkish
 • Almanya: Yatırımcı güveni 9 aydır azalıyor September 16, 2014
  Ukrayna'da süregiden çatışmalar ve Euro bölgesinde ekonomik büyümenin zayıflığı Almanya'da yatırımcı güvenini 9 aydır olumsuz etkilemeye devam ediyor.
  BBC Turkish
 • Rusya: Yaptırımlar ardından rublede rekor düşüş September 16, 2014
  Yeni uluslararası yaptırımların ülke ekonomisine etkisiyle ilgili kaygılar sürerken, Rus rublesi ABD doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.
  BBC Turkish
 • Minecraft oyunu 2,5 milyar dolara Microsoft'a geçti September 15, 2014
  Microsoft, popüler bilgisayar oyunu Minecraft'ın yaratıcısı İsveç firması Mojang'ı 2 buçuk milyar dolara satın aldı. Microsoft'un bu şekilde Windows telefon cihazlarına daha çok kullanıcı çekmeyi hedeflediği düşünülüyor.
  BBC Turkish
 • Süt fiyatları neden artıyor? September 12, 2014
  ABD'de süt ve tereyağı fiyatları son aylarda rekor seviyelere yükseldi. Bu artışta Yeni Zelanda'daki kuraklıktan Orta doğu'da pizzaya artan talebe kadar birçok küresel faktör rol oynuyor.
  BBC Turkish
 • Süt fiyatları neden artıyor? September 12, 2014
  ABD'de süt ve tereyağı fiyatları son aylarda rekor seviyelere yükseldi. Bu artışta Yeni Zelanda'daki kuraklıktan Orta doğu'da pizzaya artan talebe kadar birçok küresel faktör rol oynuyor.
  BBC Turkish
 • Ermenistan'dan uluslararası tanıtım açılımı September 12, 2014
  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ülkesinin turistik ve ekonomik anlamda daha iyi tanınmasını sağlamak amacıyla kapsamlı bir uluslararası açılım başlattı. Ülke dışındaki Ermenilerden küresel internet kampanyasına katılmaları isteniyor.
  BBC Turkish
 • 'İskoçya bağımsız olursa Londra'ya taşınacağız' September 11, 2014
  Royal Bank of Scotland, İskoçya'nın 18 Eylül'deki referandumda bağımsızlık ilan etmesi durumunda finansal kaosa sürüklenmemek için banka merkezini Londra'ya taşıyacağını açıkladı.
  BBC Turkish
 • Financial Times: Türkiye'de büyüme beklenenden yavaş September 11, 2014
  Gazete Türkiye'nin yılın ikinci çeyreğinde, yüzde 2,1 ile tahminlerin çoğunun altında bir oranda büyüdüğünü yazdı. Financial Times, "Merkez Bankası'nın siyasi baskıya boyun eğebileceği yolunda endişeler artıyor" diyor.
  BBC Turkish
 • Lira, Fed'in uyarılarıyla değer kaybetti September 9, 2014
  ABD Merkez Bankası Fed'den gelen 'Yatırımcılar faiz artırım riskini hafife alıyor' uyarısı tüm gelişen ülke paraları gibi TL'yi de etkiledi. Dolar/TL kuru 5 ayın en yüksek seviyelerine yükseldi. Dolarda yükselişin devam edebileceği yorumları yapılıyor.
  BBC Turkish
 • Madalyonun öteki yüzü: Turnuvalar en çok yoksulu vuruyor September 8, 2014
  Uluslararası bir yardım kuruluşu FIFA ve Uluslarası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) uluslararası büyük turnuvaları düzenlerken, daha çok sosyal sorumluluk alma çağrısında bulundu.
  BBC Turkish
[better-ads type=”banner” banner=”324″ count=”2″ columns=”1″ show-caption=”1″ bs-show-desktop=”1″ bs-show-tablet=”1″ bs-show-phone=”1″]