ABD Başkanlık Seçimi

1,137

ABD Başkanını Seçiyor

Tüm dünyanın merakla beklediği ABD başkanlık seçimleri bugün gerçekleşiyor. Geçtiğimiz hafta başında Demokrat aday Hillary Clinton’a yönelik e-posta soruşturmasının FBI tarafından tekrar açılması, Cumhuriyetçi Trump’ın anketlere göre aradaki farkı kapatmasına neden olmuştu. Ancak yapılan son anketlere baktığımızda yine de Clinton’ın önde gittiğini görüyoruz. Dün açıklanan ABC Washington Post anketine göre Clinton’ın oy oranı yüzde 47, Trump’ın ise yüzde 43 seviyelerinde seyrediyor.

Ancak Brexit referandumunda tecrübe ettiğimiz gibi anketler yanıltıcı sonuçlar verebiliyor. Bu nedenle başkanlık seçiminin sonucu netleşene kadar oldukça hareketli bir piyasa ile karşı karşıya kalacağız. Özellikle oy sonuçlarının ilk açıklanacağı eyaletlerde Trump’ın önde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle başlangıçta Trump’ın önde gitme ihtimali oldukça yüksek. Ancak sonrasında ibrenin Clinton’a dönmesiyle birlikte hareketlilik üst seviyeye çıkabilir.

Hangi başkan adayı seçilirse seçilsin bugünün oldukça hareketli geçeceği aşikar. Favori olan Clinton’ın seçilmesi durumunda dolar tarafında küresel anlamda yükseliş bekleyebiliriz. Ancak bu durum olası Trump zaferi kadar sert fiyatlamalara neden olmayabilir. Trump’ın seçimlerden zaferle ayrılması halinde ise belirsizliğin artacağı ve yatırımların güvenli liman niteliğindeki varlıklara kayacağı neredeyse kesin gibi. Bu durumda borsa endekslerinde geri çekilme ve değerli metallerde yükseliş beklemek doğru olacaktır. (ISIKFX Bulten)

Daha fazla forex bilgisi icin burayi yiklayiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.