Petrolde Anlaşma Belirsizliği

1,017

Petrolde Anlaşma Belirsizliği Devam Ediyor

Viyana’daki OPEC toplantısına 24 saatten az bir süre kalmasına rağmen anlaşma üzerindeki belirsizlik artarak devam ediyor. OPEC içi uzlaşma İran ve Irak kaynaklı olarak halen sağlanabilmiş değil.
İran üretim seviyesini yaptırımlar öncesi düzeye çıkarmak, Irak ise ekonomik kriz ve terör mücadelesi nedeniyle daha çok petrol geliri elde etmek için üretim kesintisine yanaşmıyor. Birlik içi anlaşma sağlanamadığı için de Rusya ve Azerbaycan gibi OPEC dışı üreticiler anlaşmaya şimdilik sıcak bakmıyor.

Son demeçlere baktığımızda, Irak başbakanı ve İran petrol bakanından petrol piyasalarına istikrar kazandıracak adımları destekler nitelikte açıklamalar geldiğini görüyoruz.

İran Petrol Bakanı Zanganeh, OPEC’in yarın Viyana’da yapacağı toplantıda siyasi rekabeti bir kenara bırakarak ekonomik faktörlere yoğunlaşması durumunda, petrol üretiminin sınırlanması için bir anlaşmaya varabileceğini söyledi. Ayrıca dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yaptıkları telefon görüşmesinde, Rusya-OPEC enerji diyalogu çerçevesinde petrol piyasasındaki adımları koordine etme konusunda anlaştığı duyuruldu. Eğer İran ve Irak birlik ile paralel olarak, günlük üretiminde yüzde 4 civarında kesintiye gitmeyi kabul ederse yarın ki görüşmelerden olumlu sonuç alınabilir. Aksi halde Suudi Arabistan, İran ve Irak’ı bahane ederek anlaşma zeminini yine bozabilir.

IşıkFX

Leave A Reply

Your email address will not be published.