Dolar altın forex analizi

1,119

Dolar neden yükseliyor?

Enflasyonun eylülde 7,28’e gerilemesi sonrasında Merkez Bankası’ndan faiz indirim beklentilerinin artması TL’yi zayıflatıyor.

Donald Trump’ın 8 Kasım’da ABD başkanlığına seçilmesi gelişen ülke piyasalarında kaybın fitilini ateşledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moodys’in Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesinin etkileri devam ediyor. Karar sonrası tahvillerde yaşanan çıkış TL’nin değer kaybına neden oluyor.

Türk Lirası ve piyasalar sürekli jeopolitik risklere göre de hareket ediyor. Suriye ve Musul’daki savaş sürekli bir risk faktörü.

ABD’den gelen olumlu veriler sonrasında aralıkta faiz artışının geleceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle dolar değerleniyor.

İngiltere Başbakanı May’in 2017 yılı mart ayına kadar İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini başlatacağına yönelik ifadeleri yeniden Brexit endişelerini alevlendirdi. Bu da dolara olan talebi artırıyor.

Avrupa ülkeleri seçim yılına giriyor. Ayrıca Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki gerilim riski tetikliyor.

Alman finans devi Deustche Bank’a uygulanan 14 milyar dolarlık cezanın bankayı zora sokabileceğine yönelik endişeler doların değer kazanmasında etkili oluyor. Yaşanan sorunların diğer bankalara sıçraması endişe yaratıyor.

1 Comment
  1. Erdal says

    Dogru bir yazi olmus. Su siralar benim tercihim dolari yen ve sterling uzerinden oynamak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.