CFD Nedir? CFD ile nasıl yatırım yapılır? Fark Sözleşmeleri

1,121

Contract for Difference (CFD) Türkçe anlamıyla Fark Sözleşmeleri yada fark kontratlarıdır. Hisse senedi, endeks, tahvil veya emtia gibi varlıklara fiilen sahip olunmadan sadece fiyat beklentilerinin alınıp satılmasını sağlayan türev araçlardır. Herhangi bir CFD yatırımınızda, fiyat beklentilerini alıp satarsınız ve fiziki olarak o enstrümana sahip olmazsınız.

CFD ile para kazanmak

CFD info FXmarketi.com
CFD fxmarketi

CFD de daha düşük sermaye ile kolay ve hızlı işlem yapılabilen CFD kontratlarının kaynakları çeşitli finansal varlıklar olabilir.
Az bir teminat gerektiğinden dolayı tercih edilen ve hızlı olan, aynı zamanda kolay bir yatırım aracı olan CFD’ler yatırımcısına küçük fiyat değişimlerinden büyük kazanç sağlama imkanı sağlar.

CFD kontratları vadeli finansal ürünlerdir. Kontratın üstünde vade başlangıç tarihi, başlangıç fiyatı, vade bitim tarihi ve vade bitim fiyatı vardır. Forex’te ise yatırımcı vade bitimini beklemek zorunda değildir. O anki işlem fiyatından trade yapabilir.
CFD ürünlerinde vade bitiminde açık olan sözleşmeler otomatik olarak kapatılır. Sözleşme tarihi sonunda ilgili ürünün fiyatı ile başlangıç fiyatı arasındaki fark hesaplanır. Kontratın açılış ve kapanışı arasındaki fark, pozisyonun yönüne göre kar veya zararı oluşturur.
Hisse senetlerine dayalı CFD’lerde alış veya açığa satış ve bu işlemlerde kaldıraç etkisinden faydalanarak yüksek hacimli işlemlere düşük teminat ile girebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.